Halı Böceği Neden Olur ve Nasıl Yok Edilir?

Halı Böceği Neden Olur ve Nasıl Yok Edilir?

Halı böceği halılar üzerinde yaşayan boyu 1 ila 4 mm arasında olan bir böcek türüdür. Nemli ortamları seven bu böcek türlerinin vücut kısımları oval şeklindedir ve beyaz, siyah ve sarı desenli gibi renkleri bulunmaktadır. Bazı halı böceklerinin rengi turuncuda olabilmektedir. Halı içerisine larvalarını bırakan bu canlı türlerinin larva renkleri kahverenginden siyaha geçen bir renktedir. Bu larvalar üzerinde dikene benzetilen kıllar bulunur. Daha da yetişkin hale gelen halı böcekleri gittikçe büyümektedir.

Halı böceği ilaçlama

Halı Böcekleri Ne Yer?

Çiçek ve polenler ile beslenen yetişkin halı böcekleri aynı zamanda ölü böcekleri, evinizde ki gıdaları, bitkileri ve larvaları yiyerek beslenir. Özellikle yetişkin olanları ışığı sever ve ışığa doğru giderler. Bu sebeple gündüz saatlerinde aktif hale geçerken, gece saatlerinde ise pasif haldedirler. Küçükleri ise genellikle saklanırlar ve bulundukları yerde ki besin kaynaklarını tüketirler.

Halı Böceği Belirtileri Nelerdir?

Tam bir istila yapan bu böcekler yün, kıl, ipek ve deri olan tüm eşyaları, kumaş türlerini yiyebilir. Siz fark etmeden katlı bu eşyalar içerisine girer ve delikler açarlar. Yerde sürünerek ya da uçarak hareket ederler. Tıpkı tespih böcekleri gibi bu böcek türleri de dokunduğunuz anda kendini korumaya alır ve yuvarlak şekle bürünür. Oldukça yavaş hareket etmektedirler.

Eğer siz de evinizde halı böceği olduğundan şüpheleniyorsanız rulo şeklinde bir kenarda duran halılarınızı kontrol edin.

Evde Halı Böceği Var Ne Yapmalıyım?

  • Öncelikle elektrikli süpürgenin gücünden yararlanın ve halılarınızı köşe bucak süpürün. Gerekirse halı yıkamaya verin. Eğer eşyalarınız bu böcek türleri nedeniyle kullanılmaz hale geldiyse içerisinde larva bırakma gibi durumlar olduğu için bu eşyaları bir an önce evden uzaklaştırın ve direk çöpe atın.
  • Kıyafetlerinizi makineye atın ve yüksek ısıda yıkayın. Aynı şekilde evinizdeki perde, koltuk kılıfı ve havlu gibi tüm kumaş türlerini yıkayın.
  • Evinizin halı böceklerinden arındırılmasını istiyorsanız profesyonel böcek ilaçlama hizmetimizi arayın. Huzurlu ve sağlıklı bir ortamda yaşamak ve bu tür zararlı böcek istilasından kurtulmak için halı böceği ilaçlama hizmetimizi hemen alabilirsiniz.

İstanbul Profesyonel Böcek İlaçlama
 0216 576 0 333
 0539 627 4 333

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir